
Podniesienie opadniętych piersi
Cel
Zabieg ma na celu zmianę wyglądu opadniętych i/lub zbyt dużych gruczołów piersiowych, powoduje, że stają się bardziej zwarte, jędrniejsze i położone wyżej.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na usunięciu części skóry wokół otoczek brodawek, w dolnych kwadrantach piersi i ewentualnym wycięciu części gruczołów piersiowych oraz takim wymodelowaniu piersi, aby brodawki i otoczki znalazły się na zaplanowanej wysokości. Zabieg może być połączony z odsysaniem tkanki tłuszczowej z okolic piersi. Operacja trwa około 3 godziny.
Przebieg pooperacyjny
Po zabiegu zakładane są opatrunki z bandaża elastycznego. Opatrunki te są utrzymywane przez około 2 tygodnie, po tym samym czasie zdejmowane są szwy. W tym okresie wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Konsekwencjami zabiegu są bolesność, obrzęk, osłabienie.
Po zabiegu zostają blizny wokół otoczek brodawek sutkowych, pionowa blizna w dolnych kwadrantach piersi oraz czasami w fałdzie podsutkowym. Normalny wygląd piersi uzyskuje się po około 4 tygodniach, całkowite gojenie trwa około 3 miesiące, uprawianie sportów wskazane jest dopiero po tym okresie.
Możliwe powikłania
Powikłania i złe wyniki zdarzają się niezwykle rzadko, czasami jednak mogą się pojawiać. Najczęściej spotykane powikłania infekcyjne, które powodują wydłużenie czasu gojenia, zwykle nie zmieniają wyników zabiegów. Powikłania, które mogą wpływać na wynik zabiegu to przerost blizny lub krwiak pooperacyjny. Masaże i podawanie leków przeciwdziałają tym powikłaniom.
Znieczulenie
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Warunki przeprowadzenia zabiegu
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: skazy naczyniowe i zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, duszności w wywiadzie, infekcja ropna skóry klatki piersiowej
Czas pozostawania w klinice/Absencja
Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 2 dni. Absencja wynosi około 14 dni
O wyglądzie piersi nie decyduje wyłącznie czynnik upływającego czasu, lecz przede wszystkim wpływ hormonalny. Zatem, problem obwisłości piersi dotyczy nie tylko „dojrzałych” pacjentek, ale również młodych kobiet tuż po zakończeniu okresu karmienia piersią. Dodatkowym czynnikiem mogącym powodować obwisłość piersi może być szybka utrata masy ciała. W każdym przypadku obwisłości mogą towarzyszyć rozstępy skóry.
Przed zabiegiem
Bardzo ważne jest wyjaśnienie pacjentce, że następstwem każdej operacji chirurgicznej (w tym operacji plastycznych) jest blizna. Zatem poprawa kształtu piersi okupiona jest bardziej lub mniej widocznymi bliznami. W najlepszym przypadku obejmują one okolicę wokół brodawki, częściej jednak schodzą pionowo w dół wkomponowując się w fałd podsutkowy.
Do zabiegu kwalifikuje się osoby zdrowe, czego pośrednim dowodem muszą być wcześniej wykonane badania podstawowe. Wskazane jest wykonanie przed zabiegiem badania USG piersi celem wykluczenia innych groźnych patologii sutka.
W czasie zabiegu
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega najczęściej na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry, często z rozstępami i podwieszeniu gruczołu do ściany klatki piersiowej. Czasami zachodzi konieczność redukcji masy gruczołu, lub wprowadzeniu pod gruczoł odpowiednio dobranego implantu. Zabieg trwa zwykle ok. 3 godziny.