
Liposukcja tkanki tłuszczowej brzucha i wycięcie nadmiaru skóry
Cel
Liposukcja – lipoplastyka – jest zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest usunięcie nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z niektórych okolic ciała, jak np. podbródek, brzuch, biodra, pośladki, uda lub inne części ciała.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na odessaniu tłuszczu i przemodelowanie danej okolicy i odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na ostrzyknięciu tkanki tłuszczowej roztworem znieczulającym, następny to eliminacja (odessanie) nadmiaru komórek tłuszczowych. W trakcie jednego zabiegu bezpiecznie można usunąć 3,5 – 4,5 litra tłuszczu. Po uzyskaniu lużnej skóry skutkiem odessania tłuszczu wykonuje się nacięcie poziome nad spojeniem łonowym, naciąga skórę okolicy poniżej pępka w dół a jej nadmiar odcina, następnie ranę zeszywa się warstwowo szwem kosmetycznym.
Przebieg pooperacyjny
Po zabiegu nakłada się specjalne ubranie uciskowe, dzięki któremu zmniejszają się obrzęki i łatwiej obkurcza się skóra. Pierwszy okres pooperacyjny trwa 7 dni, w tym czasie zaleca się spacery. Po 2 tygodniach zaleca się masaże. Zaleca się też dietę bogatobiałkową, witaminy, cynk, żelazo, spacery. Zmniejszenie obwodu operowanej okolicy zauważalne jest po 4 do 6 tygodniach.
Możliwe powikłania
Najcięższe powikłania to zator tętnicy płucnej i zator tłuszczowy. Powikłaniom można zapobiegać stosując odpowiednie leki i zabiegi, dlatego bardzo ważne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarza.
Znieczulenie
Zabieg przeprowadza się w zależności od umiejscowienia oraz rozległości w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym czyli dolędźwiowym lub w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym lub dożylnym.
Warunki przeprowadzenia zabiegu
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: zaburzenia rytmu i wady serca, nieuregulowane nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia i skazy naczyniowe, cukrzyca, duszności w wywiadzie, żylaki i stany zapalne żył kończyn dolnych, zmiany ropne skóry operowanej okolicy.
Czas pozostawania w klinice/Absencja
Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 1 dobę. Absencja wynosi zwykle około 14 dni.