Plastyka brzucha z odsysaniem (liposukcja)
Cel
Jest to zabieg mający na celu usunięcie nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej i usunięcia nadmiaru zwiotczałej skóry i tkanki podskórnej, która tworzy luźne fałdy, lub uwypukla brzuch ku przodowi. Dzięki temu osiąga się efekt spłaszczenia oraz prawidłowego napięcia brzucha. Duży obwisły brzuch z grubą tkanką tłuszczową jest wskazaniem do łączenia liposukcji z plastyką powłok brzucha.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na odessaniu tłuszczu i przemodelowanie danej okolicy i odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy z nich polega na ostrzyknięciu tkanki tłuszczowej roztworem znieczulającym, następny to eliminacja (odessanie) nadmiaru komórek tłuszczowych. W trakcie jednego zabiegu bezpiecznie można usunąć 3,5 – 4,5 litra tłuszczu. Plastyka powłok brzucha polega na cięciu chirurgicznym zlokalizowanym wokół pępka i w dole brzucha, czasami konieczne jest pionowe cięcie łączące pępek z cięciem poprzecznym. Zwykle cięcie jest w kształcie litery U i sięga od jednego kolca biodrowego do drugiego. Powłoki brzuszne odwarstwia się na całej powierzchni aż do dolnych żeber, mięśnie zbliża się, tworzy się też nowe miejsce na pępek.
Przebieg pooperacyjny
Na rany zakłada się opatrunek, a na cały brzuch elastyczny ucisk, dzięki któremu zmniejszają się obrzęki i łatwiej obkurcza się skóra. Konsekwencjami zabiegu są: bolesność, osłabienie, łatwe męczenie, zaburzenie czucia, które wraca stopniowo w ciągu kilku miesięcy. W pierwszej dobie po zabiegu pacjent musi leżeć. W drugiej dobie rozpoczyna się stopniowe uruchamianie pacjenta. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje zwykle po około dwóch tygodniach. Po 2 tygodniach zaleca się masaże. Zaleca się też dietę bogatobiałkową, witaminy, cynk, żelazo, spacery .
Możliwe powikłania
Powikłania i złe wyniki po zabiegach występują niezwykle rzadko jednak czasami mogą się pojawić. Najczęściej spotykane to: krwiak, zakażenie i brzeżna martwica skóry. Powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany oraz nieestetyczne blizny. Najcięższe powikłania to zator tętnicy płucnej i zator tłuszczowy, które stanowią zagrożenie dla życia.
Powikłaniom można zapobiegać stosując odpowiednie leki i zabiegi, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.
Znieczulenie
Zabieg przeprowadza się w zależności od umiejscowienia oraz rozległości w znieczuleniu miejscowym, zewnątrzoponowym czyli dolędźwiowym lub w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym lub dożylnym.
Warunki przeprowadzenia zabiegu
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia i prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: niestabilne nadciśnienie tętnicze, skazy naczyniowe i zaburzenia krzepnięcia, duszności w wywiadzie, stany zapalne żył kończyn dolnych, cukrzyca, nadczynność tarczycy, infekcja ropna skóry. Przed zabiegiem konieczne jest przygotowanie: dieta lekkostrawna, wypróżnienie poprzedniego dnia, a u kobiet ważne jest aby zabieg odbywał się po miesiączce.
Czas pozostawania w klinice/Absencja
Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 2 dni. Absencja wynosi zwykle około 14 dni.
Cena
Cena 28 500 zł dotyczy zabiegu polegającym na plastyce górnej i dolnej części brzucha z odsysaniem. Zdarza się, że dla uzyskania satysfakcjonującego efektu wystarczy zabieg “mini abdominoplastyki” polegający na plastyce jedynie dolnej części brzucha z liposukcją, jego koszt to 23 500zł.