Korekta nosa
Cel operacji plastycznej nosa
Korekcja nosa ma na celu poprawienie funkcji i/lub wyglądu nosa. Pacjentom, którzy mają problem z oddychaniem, zabieg może przynieść ulgę w postaci swobodnego przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Operacje plastyczne nosa mającej na celu poprawę jego wyglądu najczęściej dotyczą zmniejszenie i/lub zmianę jego kształtu.
Zmniejszenie nosa
Określenie idealnego rozmiaru nosa jest niezwykle trudna. Wiele zależy od upodobań i wizji idealnego nosa samego pacjenta, jednak to wiedza na temat proporcji twarzy, przyjętych kanonów piękna, a także doświadczenie chirurga przekładają się na ostateczny efekt.
Zmiana kształtu nosa
Najczęściej koryguje się nosy: garbate, krzywe, skośne, wysokie, wiszące, z przerostem części chrzęstnej, siodełkowate, z krzywą przegrodą nosa, sporadycznie nosy porozszczepowe. Można zmieniać kształt czubka, ustawienie skrzydeł, ich wypukłości lub całkowicie zmienić kształt i rozmiary całego nosa poprawiając tym samym jego estetykę. Podobnie jak w przypadku operacji nosa mającej na celu jego zmniejszenie, tu również doświadczenie i wiedza chirurga mają decydujące znaczenie dla ostatecznego efektu.
Poprawa drożności nosa
Celem operacji nosa może być także poprawa oddychania, której przyczyną jest najczęściej krzywa przegroda nosa. Chirurg w czasie operacji koryguje tą wadę poprzez prostowanie przegrody nosowej, a czasami częściową resekcję krzywych jej fragmentów.
Jak wygląda korekta nosa – przebieg zabiegu
Podstawowym założeniem operacji plastycznej nosa jest korekcja rusztowania kostnego i chrzęstnego. Wyróżniamy dwa typy operacji – zamkniętą i otwartą.
Metoda zamknięta
To metoda mniej inwazyjna od operacji otwartej, jednak daje chirurgowi mniejsze możliwości w procesie formowania ostatecznego kształtu nosa. Przy planowaniu operacji jest ona brana pod uwagę jako pierwsza ze względu na mniejszą ilość możliwych powikłań. W metodzie zamkniętej cięcie wykonuje się wewnątrz nosa.
Metoda otwarta
Metoda otwarta jest podstawową w wielu renomowanych ośrodkach chirurgii plastycznej. Ta technika wykonywania zabiegu daje chirurgowi zdecydowanie więcej możliwości niż metoda zamknięta. Ma ona jednak wady, które dotyczą możliwości powstania widocznej blizny pooperacyjnej – dla doświadczonego chirurga to zjawisko rzadkie. Zabieg podobnie jak w metodzie zamkniętej rozpoczyna się od cięcia wewnątrz nosa. Oprócz tego zakłada cięcie u podstawy słupka, które daje możliwości korekcji części chrzęstnych, kostnych, przegrody, skrzydełek nosa lub kombinacje tych elementów.
Możliwe powikłania po zabiegu korekcji
Uporczywe krwawienia, krwotok, wpadnięcie setonu do gardła, infekcja, obrzęk nosa, zaburzenia węchu.
Jak uniknąć powikłań?
Wybór doświadczonego specjalisty oraz pozostawanie pacjenta pod ścisłą kontrolą lekarza powoduje, że komplikacje występują niezwykle rzadko i zazwyczaj są niewielkie.
Znieczulenie podczas zabiegu
Zabieg korekcji nosa najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Istnieje możliwość wykonania operacji w znieczuleniu miejscowym, jednak zależy to przede wszystkim od stopnia zaawansowania procedury i decyzji lekarza. Za sprawą znieczulenia, operacja plastyczna nosa jest całkowicie bezbolesna. W przypadku znieczulenia miejscowego, zniesione jest czucie w miejscu wykonywania zabiegu. Podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjent jest usypiany, nie odczuwając przy tym żadnego bólu.
Warunki konieczne do przeprowadzenia korekcji nosa
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych, u kobiet okres po miesiączce.
Przeciwwskazania do zabiegu to: niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, ropne zapalenie zatok, zmiany skórne w okolicy nosa.
Czas pozostawania w klinice (absencja)
Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 1 dzień. Ten czas potrzeby jest, aby pacjent doszedł do siebie, a lekarz miał pewność, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo. Absencja wynosi zwykle 10 dni. Naturalną konsekwencją zabiegu jest powstanie obrzęku nosa, który w kolejnych dniach zacznie ustępować. Pierwsze dwa tygodnie po zabiegu to czas potrzebny na wstępne zagojenie się ran. Do końca 3 miesiąc po zabiegu, pacjent powinien unikać wzmożonego wysiłku i aktywności fizycznej.
Czy operację plastyki nosa można przeprowadzić na NFZ?
Operacje plastyczne nosa są w większości wykonywane ze względów estetycznych. W przypadku takich zabiegów NFZ nie refunduje ich wykonania. Odstępstwem od tej zasady są operacje wynikające z wad wrodzonych twarzoczaszki lub wad będących wynikiem urazu, gdy wpływają one na proces oddychania. Zabiegu refundowane są wykonywane na terenie kraju w placówkach, które podpisały kontrakt z NFZ.
Cena
Pełna korekta nosa w znieczuleniu ogólnym - 22 900 zł
Korekta nosa części chrzęstnej w znieczuleniu ogólnym - 16 900 zł